نکاتی کوچک ونه کم اهمیت در طراحی سایت

نوشته شده توسط , ۱۶ آذر ۱۳۸۹

۱-      در طراحی وب سایت باید صفحه علاوه بر هماهنگی با فعالیتها یکپارچگی طراحی صفحات هم رعایت شود تا کاربر هنگام مشاهد ه صفحات وب بداند در کدام سایت قراردارد. در عین حال طراحی صفحه سایت باید بگونه ای باشد تا تغییر رزولیشن  در صفحه تغییری در زیبایی و خوانایی صفحه ندهد و همچنین تغییر سایز مرورگر باعث پنهانسازی اطلاعات و از بین بردن هارمونی صفحه نگردد که این امر باعث کاهش خوانایی صفحه می گردد.

۲-      تصاویر استفاده شده در وب سایت باید از نوع Gif  و Jpeg باشد بطوریکه علاوه بر آنکه حجم تصویر در حالت کلی کم می گردد  از کیفیت تصاویر تا جائیکه برای چشم قابل تشخیص است کم نگردد. همچنین باید نوع تصاویر در کلیه مرورگر  ها قابل رویت باشد. علاوه بر آن در صورتیکه این تصاویر جهت بیان اطلاعی بکار می رود و جنبه تزئینی ندارد همانند نمودارها بهتر است از یک بند انگشتی به همراه یک توضیح مختصر در کنار آنها در نظر گرفته شود تا تنها کاربرانی که مایل به مطالعه این تصاویر هستند بار این صفحات را تحمل کنند که این امر خود باعث کم شدن زمان انتظار برای مشاهده این تصاویر می گردد.

۳-      پیشنهاد می شود یک استاندارد برای حداکثر حجم تصاویر و صفحات در نظر گرفته شود تا کلیه طراحان از این استاندارد در طراحی سایت پیروی کنند که این امر باعث یکنواخت شدن مدت انتظار کاربر و بالا رفتن سرعت مشاهده تصاویر در صورت انتخاب حد مطلوب می گردد.

۴-       با توجه به اینکه انواع مختلف مرورگرها با ورژن  های مختلف توسط کاربران اینترنت استفاده می شود پیشنهاد میشود استانداردی از لحاظ اسکریپت های موجود در صفحه در نظر گرفته شود تا حداقل در دو مرورگر رایج اینترنت اکسپلورر  و فایرفاکس و در نسخه های رایج یکسان باشد .

۵-      پیشنهاد می شود از فریم  ها در طراحی صفحه استفاده نشود علاوه بر اینکه بسیاری از موتورهای جستجو از فریم  ها پشتیبانی نمی کند . فضای مفید برای نمایش اطلاعات کاسته می شود که با توجه به نوع اطلاعاتی که اکثرا جداول آماری می شود باعث اسکلور می گردد که از زیبایی صفحه کاسته می شود . همچنین بارگذاری اولیه صفحات در صورتیکه هم نیاز به بارگذاری  مجدد فریمها نداشته باشد سنگین است .

۶-      کلیدهای راهبری صفحات بعدی و قبلی و خانه اصلی سایت و همچنین فهرست که کاربر  از آن مسیر به اطلاعات دسترسی پِیدا کرده به عنوان نوعی از کلید راهبری بیان گردد.

۷-      در صورت استفاده از ابزاری همچون Flash  و Acrobat Reader  و PowerPoint  در سایت این ابزار در بخشی از سایت جهت دریافت آسان در اختیار مشاهده کننده قرار گیرد.

۸-      حجم فایل های دانلودی را همراه با نام فایل درج کنید.

۹-      لینک های خارجی سایت باید در یک پنجره ی جدید باز شوند.

۱۰-  فونت خاصی را برای هرکدام از موارد: عناوین اصلی , عناوین فرعی , متون و حتی جداول در نظر گرفته شود .

۱۱-  کاراکترست استفاده شده در تمامی صفحات باید یکسان بوده و بهتر است ۱۲۵۶ یا UTF-8 باشد.

۱۲-  تمهیداتی در نظر گرفته شود تا بصورت ا توماتیک  کدهای اضافی استفاده شده هنگام تبدیل از Word  به HTML حذف گردد .

۱۳-  متاتگ ها و توصیف سایت برای موتورهای جستجو را در تمام صفحات سایت استفاده گردد.

۱۴-   در صورتی که از چندین زیر عنوان در صفحه سایت استفاده می کنید بهتر است که این عناوین در ابتدای صفحه برای دسترسی کاربر و خوانایی بیشتر قرار گیرند.

۱۵-  برای اطلاعاتی که امکان پرینت  آنها می رود یک نسخه Print view  در نظر گرفته شود.

۱۶-  چنانچه زمان بارگزاری صفحه به طول می انجامد کاربر را از این وضع اگاه کنید.

۱۷-  در صورت استفاده زیاد از تصاویر کوچک, انها را در یک فایل بهم بچسبانید وبا CSS از هم تفکیک کنید

۱۸-  در پس زمینه از تصاویر کوچک تکرار شونده بجای تصویر بزرگ استفاده گردد.

۱۹-  تاریخ به روز رسانی صفحه را نیز قید کنید.

بخشی را با عنوان تازه ها در سایت در نظر بگیرید تا بصورت خودکار تازه های سایت را به اطلاع کاربر برساند

دیدگاهتان را بنویسید

پوسته ی پانوراما ساخته شده توسط Themocracy و آماده شده برای وردپرس فارسی توسط websam